Rėmėjai

UAB Mantinga logo

SVIESAlogo melynas
logo

Mūsų draugai

suduvos gidas 
SKF

kulturos centras 

kalvarijos logo

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien153
mod_vvisit_counterVakar552
mod_vvisit_counterŠią savaitę1458
mod_vvisit_counterŠį mėnesį153
mod_vvisit_counterViso2671608Mieli kraštiečiai, PDF Spausdinti El. paštas
Antradienis, 2014-07-01 17:56

paminklo maketasPrieš 150 metų, Rusijos carui uždraudus lietuvišką spaudą, rizikuodami savo gyvybe ir sveikata, šviesą į mūsų kraštą gabeno J.Kancleris, J.Kaluškevičius, P.Lietuvninkas, A.Zygmantaitė, signataro P.Klimo tėvai, J.Marcinkevičius, J.Mėšlius ir dešimtys kitų Kalvarijos krašto atstovų. Knygnešystė – XIX a. Lietuvos istorijos fenomenas, kurį 2004 m. UNESCO įvertino kaip unikalų ir pasaulyje neturintį atitikmenų. Manoma, kad per 40 spaudos draudimo metų į talką kovoti dėl lietuviškos spaudos išėjo 2000 knygnešių. Sugautus ir nuteistus knygnešius dažniausiai tremdavo į Sibirą, sodindavo į kalėjimą nuo 1 iki 5 metų laikotarpiui.

Per visą spaudos draudimo laikotarpį į Sibirą ar kitas vietas apytikriai buvo ištremti 157 knygnešiai, areštu ir kalėjimu buvo nubausti 903 pasipriešinimo dalyviai. Kaip jau aišku iš istorinių šaltinių – nemaža dalis jų buvo kalinami viename didžiausių tuo metu Pietvakarių Lietuvoje Kalvarijos kalėjime. Carinė Rusija Kalvarijoje, kaip ir kitose Lietuvos vietovėse, buvo pastačiusi kalėjimą, kuriame buvo kalinami 1863 m. sukilimo dalyviai, vėliau knygnešiai, spaudos darbuotojai: Juozas Kancleris, Jonas Luobikis, Juozas Kalvaitis, Pranas Lingys, Andrius ir Pranas Matulaičiai, Lietuvos Prezidentas Kazys Grinius su žmona ir kiti Sūduvos krašto žmonės.

Labdaros ir paramos fondu „Sūduvos ateitis“, siekdamas įamžinti knygnešių ir spaudos darbuotojų atminimą, inicijavo paminklo Kalvarijos krašto knygnešiams pastatymą. Praėjusių metų rudenį Knygnešių parkelyje buvo pastatytas pamatas ir įleista kapsulė. Fondo atstovai ir savivaldybės vadovai atrinko skulptoriaus Zigmo Buterlevičiaus darbą, kuriame pavaizduota knyga ir iš jos pro spygliuotas vielas prasiveržiantis pažinimo simbolis - obuolys. Vėliau paminklinėse sienelėse būtų įamžinti ne tik šio krašto knygnešiai, bet ir spaudos platintojai bei darbuotojai, kurie 1864-1904 metais buvo kalinami Kalvarijos kalėjime. Tikimės kad šio paminklo atidengimas taptų gražiu Kalvarijos krašto šventės „Šypsausi savo kraštui“ akcentu bei turistų lankomu objektu. Paminklo atidengimas planuojamas 2014 metų rugsėjo 12 d.

Prie šio paminklo aktyviai prisideda kalvarijiečiai savo aukomis, tačiau vis dar trūksta lėšų šios idėjos įgyvendinimui. Kviečiame nelikti abejingais savo krašto istorijai, prisidėti prie šios idėjos įgyvendinimo ir pagal galimybes paremti paminklo Kalvarijos krašto knygnešiams statybą, tuo pačiu įamžinant ir savo giminės vardą - paaukojusiųjų 1000 Lt. ir daugiau pavardės arba įmonės pavadinimas bus iškalti paminklo postamente.

Labdaros ir paramos fondo sąskaitos numeris: AB „Swedbank“ LT057300010130170959, įmonės kodas 302706740, būtinai parašykite nuorodą: „Knygnešių paminklui“.

Labdaros ir paramos fondo „Sūduvos ateitis“ direktorė Birutė Kažemėkaitė