Rėmėjai

UAB Mantinga logo

SVIESAlogo melynas
logo

Mūsų draugai

suduvos gidas 
SKF

kulturos centras 

kalvarijos logo

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien942
mod_vvisit_counterVakar1409
mod_vvisit_counterŠią savaitę942
mod_vvisit_counterŠį mėnesį24657
mod_vvisit_counterViso1477653Kviečiame į žygį „Knygnešių takais“ PDF Spausdinti El. paštas
Penktadienis, 2013-05-17 13:13

KnygnesiaiLabdaros ir paramos fondas „Sūduvos ateitis“ kartu su pilietiškumo ugdymo projektu „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas vykdo jaunimo patriotiškumo ir pilietiškumo skatinimo bei istorinės atminties puoselėjimo projektą, kuriuo siekia įamžinti 1863-1864 m. sukilimo dalyvių, knygnešių ir spaudos darbuotojų atminimą, prikelti tų dienų atmintį ir kuo plačiau paskleisti jaunimo tarpe. Pirmoji šio projekto priemonė, į kurią kviečiame aktyviai įsitraukti visų Kalvarijos savivaldybės pagrindinių mokyklų 5-10 ir gimnazijų I, II klasių moksleivius bei mokytojus, neabejingus savo krašto ir tautos istorijai, – turistinis-istorinis žygis „Knygnešių takais“, kuris vyks birželio 13-15 dienomis.

Žygio maršrutas – Ožkabaliai – Duoniškiai – Kačergų kalnas – Kalvarija. Žygis prasidės edukacine programa „Daraktorių mokykla“ Lietuvos patriarcho Jono Basanavičiaus gimtinėje, iš jos dalyviai žygiuos keliais, kuriuos prieš daugiau nei šimtą metų išvaikščiojo Sūduvos krašto knygnešiai. Žygio tikslas – susipažinti ir įsiminti vietoves, kuriomis į Lietuvą buvo gabenama uždrausta lietuviška spauda ir knygos, pajusti to laiko dvasią ir suprasti daraktorių bei knygnešių reikšmę lietuvių kalbos ir tautiškumo išsaugojimui, įnešti savo indėlį į šių žmonių atminimo įamžinimą.

Apie dalyvavimą prašome pranešti iki birželio 1 d. elektroniniu paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai arba telefonu projekto kuratorei - Jungėnų pagrindinės mokyklos mokytojai Vilijai Savčenkienei, tel.: 8 614 11855. Žygio dalyviai rinksis birželio 13 d. 14 val. prie Kalvarijos gimnazijos. Detalią žygio programą ir reikalingų daiktų sąrašą išsiųsime užsiregistravusiems dalyviams.

Antroji projekto dalis – Knygnešių ir spaudos darbuotojų skverelio įkūrimas ir paminklo, kuriame būtų surašytos čia kalėjusių žymiausių žmonių pavardės, pastatymas Kalvarijoje.

Carinė Rusija XIX a. antroje pusėje Kalvarijoje, kaip ir kitose Lietuvos vietovėse, buvo pastačiusi kalėjimą, kuriame buvo kalinami 1863 m. sukilimo dalyviai, vėliau knygnešiai, spaudos darbuotojai: Juozas Kancleris, Jonas Luobikis, Juozas Kalvaitis, Pranas Lingys, Andrius ir Pranas Matulaičiai, Lietuvos Prezidentas Kazys Grinius su žmona ir kiti Sūduvos krašto žmonės. Knygnešystė – XIX a. Lietuvos istorijos fenomenas, kurį 2004 m. UNESCO įvertino kaip unikalų ir pasaulyje neturintį atitikmenų. Manoma, kad per 40 spaudos draudimo metų į tautą kovoti dėl lietuviškos spaudos išėjo 2000 knygnešių. Sugautus ir nuteistus knygnešius dažniausiai tremdavo į Sibirą, sodindavo į kalėjimą nuo 1 iki 5 metų laikotarpiui. Per visą spaudos draudimo laikotarpį į Sibirą ar kitas vietas apytikriai buvo ištremti 157 knygnešiai, areštu ir kalėjimu buvo nubausti 903 pasipriešinimo dalyviai. Kaip jau aišku iš istorinių šaltinių – nemaža dalis jų buvo kalinami minimame Kalvarijos kalėjime.

Šiemet pradėtume skverelio tvarkymo ir planavimo darbus, lėšų paminklui rinkimą, galbūt kapsulės į paminklo pamatą įleidimą, o kitais metais pavasarinės talkos metu moksleiviai pasodintų atminimo medelius, paminklo atidengimas taptų gražiu Kalvarijos krašto šventės „Šypsausi savo kraštui“ akcentu bei turistų lankomu objektu.