Rėmėjai

UAB Mantinga logo

SVIESAlogo melynas
logo

Mūsų draugai

suduvos gidas 
SKF

kulturos centras 

kalvarijos logo

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien229
mod_vvisit_counterVakar811
mod_vvisit_counterŠią savaitę1040
mod_vvisit_counterŠį mėnesį26413
mod_vvisit_counterViso2621378Žygis knygnešių takais PDF Spausdinti El. paštas
Pirmadienis, 2013-06-17 19:20

IMG 1196Tris dienas beveik 40 vaikų su vadovais iš Kalvarijos gimnazijos, Jungėnų pagrindinės mokyklos ir Punsko Dariaus ir Girėno pagrindinės mokyklos žygiavo knygnešių takais. Žygį pradėję birželio 13 dieną Ožkabaliuose, birželio 15-ąją žygeiviai sugrįžo prie Kalvarijos gimnazijos, kur priešais gimnaziją esančiame skvere kitais metais turėtų atsirasti paminklas knygnešiams. Žygio dalyviai kiekvienas parnešė po lauko akmenį į būsimojo paminklo pamatą. Taip žygio organizatoriai norėjo padėti vaikams pasiekti pagrindinio tikslo – susipažinti ir įsiminti vietoves, kuriomis į Lietuvą buvo gabenama uždrausta lietuviška spauda ir knygos, pajusti to laiko dvasią ir suprasti daraktorių bei knygnešių reikšmę lietuvių kalbos ir tautiškumo išsaugojimui, įnešti savo indėlį į šių žmonių atminimo įamžinimą.

Prasidėjo žygis edukacine programa „Daraktorių mokykla“ Lietuvos patriarcho Jono Basanavičiaus gimtinėje, iš jos visi žygiavo keliais, kuriuos prieš daugiau nei šimtą metų išvaikščiojo Sūduvos krašto knygnešiai. Pirmoji stovyklavietė ir nakvynės vieta buvo Duoniškių kaime, Vilkaviškio rajone, antroji - ant Kačergų kalno, Liubavo seniūnijoje. Žygio metu moksleiviai susipažino su vietovėmis, kurias prisiminti padės iš ten parneštas akmenėlis, sužinojo daug informacijos apie knygnešių veiklą Sūduvos krašte, apie įdomiausias mūsų krašto geografines ir istorines vietas.

Žygį organizavo Labdaros ir paramos fondas „Sūduvos ateitis“ kartu su pilietiškumo ugdymo projektu „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“. Šios asociacijos vykdo jaunimo patriotiškumo ir pilietiškumo skatinimo bei istorinės atminties puoselėjimo projektą, kuriuo siekia įamžinti 1863-1864 m. sukilimo dalyvių, knygnešių ir spaudos darbuotojų atminimą, prikelti tų dienų atmintį ir kuo plačiau paskleisti jaunimo tarpe. Projekto kuratorė - Jungėnų pagrindinės mokyklos mokytoja Vilija Savčenkienė.

IMG 1165

Antroji šio projekto dalis – Knygnešių skverelio įkūrimas ir paminklo, kuriame būtų surašytos Kalvarijos kalėjime kalėjusių žymiausių knygnešių ir spaudos darbuotojų pavardės, pastatymas Kalvarijoje. Kartu su Kalvarijos savivaldybe šiemet planuojama pradėti Knygnešių skverelio tvarkymo ir planavimo darbus, lėšų paminklui rinkimą, kapsulės į paminklo pamatą įleidimą, o kitais metais pavasarinės talkos metu moksleiviai pasodintų atminimo medelius, paminklo atidengimas taptų gražiu Kalvarijos krašto šventės „Šypsausi savo kraštui“ akcentu bei turistų lankomu objektu.

Virginija Samuolienė

Autorės nuotr.: žygio akimirkos;