Rėmėjai

UAB Mantinga logo

SVIESAlogo melynas
logo

Mūsų draugai

suduvos gidas 
SKF

kulturos centras 

kalvarijos logo

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien91
mod_vvisit_counterVakar928
mod_vvisit_counterŠią savaitę6002
mod_vvisit_counterŠį mėnesį4848
mod_vvisit_counterViso2335530Liubavo pagrindinei suteiktas Juozo Montvilos vardas PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Administrator   
Trečiadienis, 2013-12-04 18:31

2013 m. lapkričio 28 d. vykusiame Kalvarijos savivaldybės tarybos posėdyje Liubavo pagrindinei mokyklai suteiktas Juozo Montvilos vardas.

Juozas Montvila gimė ir užaugo prie Marijampolės esančiame Nendriniškių kaime, su Liubavu jį susiejo tarnystė Dievui, į kurio tuomet sulenkėjusią ir susipriešinusią parapiją 1910 m. buvo paskirtas vikaru. Jaunas, tautiškai nusiteikęs vikaras ne tik pradėjo lietuviškai sakyti pamokslus, lietuvių kalba atlikinėti krikšto bei kitas apeigas, bet ir lietuviškai mokė Liubavo vaikus katekizmo, kartu su savo bendrakursiu Vincu Dumčiumi įkūrė draugiją „Žiburys“, atnaujino parapijos knygyną, platino lietuvišką spaudą, nors jau tuomet buvo užsitraukęs caro valdžios nemalonę. Tokia kunigo veikla nepatiko sulenkėjusiems vietos gyventojams, jis buvo greitai susektas ir apskųstas carinei valdžiai, jam buvo uždrausta laikyti mišias, sakyti pamokslus, laidoti mirusius, praktiškai, jam buvo uždrausta eiti kunigo pareigas, dėl ko jis nusprendė emigruoti ir neteko savo gyvybės. Visam pasauliui kunigas Juozas žinomas kaip didvyris, skęstančiame „Titaniko“ laive savo vietą gelbėjimo valtyje užleidęs kitiems ir sielovadininko pareigą atlikęs iki pat mirties.

Suteikti Kalvarijos savivaldybės Liubavo pagrindinei mokyklai vardą šviesuolio, lietuvybės puoselėtojo kunigo Juozo Montvilos, inicijavo Labdaros ir paramos fondas „Sūduvos ateitis“. Prieš pusantrų metų pradėjęs „Titanike“ nuskendusio Sūduvos krašto didvyrio įamžinimo renginius, fondas užsibrėžė tikslą ne tik pastatyti atminimo ženklus Montvilų sodyboje Nendriniškių kaime bei prie senosios Liubavo bažnyčios, kurioje J.Montvila vikaravo, pamatų, bet ir siūlyti suteikti vardą gatvei bei mokyklai. Fondo direktorė Birutė Kažemėkaitė kreipėsi su pasiūlymu į Kalvarijos savivaldybės tarybą suteikti Liubavo pagrindinei mokyklai Juozo Montvilos vardą. Marijampolės savivaldybė, įvertinusi kraštiečio nuopelnus lietuvybei bei pasiaukojimą gelbstint žūstančius laivo keleivius, praėjusiais metais suteikė gatvei, vedančiai tuo keliu, kuriuo jaunasis Montvila kartu su savo broliais ir tėvais vykdavo į Marijampolę, Juozo Montvilos vardą.

Labdaros ir paramos fondas „Sūduvos ateitis“ dėkoja Kalvarijos savivaldybės tarybos nariams, supratusiems šio Pasaulio lietuvio nuopelnus mūsų krašto tautiškumo išsaugojimui ir palaikiusiems šią kilnią idėją. Tikimės, kad Liubavo pagrindinės mokyklos moksleiviams nuo šiol atsivers dar didesnės galimybės kurti savo mokyklos tradicijas, bendrauti ir puoselėti atminimą žmogaus, kurio dėka prieš daugiau nei šimtą metų čia sklido lietuviškas žodis. O Juozo Montvilos gilus tikėjimas, patriotizmas ir nuoširdus pasiaukojimas bus pavyzdys kiekvienam, siekiančiam tikslo.


Projektų vadovė Virginija Samuolienė


Nuotr.:  A.Liaukus bendrauja su knygos "Titaniko lietuviai" autorėmis

Atnaujinta Penktadienis, 2013-12-06 18:41